دوره 27، شماره 3 - ( تابستان - در حال انتشار 1400 )                   جلد 27 شماره 3 صفحات 8-8 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری بیوتکنولوژی دارویی، انستیتو پاستور ایران مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی پزشکی.
2- دانشیار،فراورده های بیولوژیک، انستیتو پاستور ایران مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی پزشکی.
3- محقق، مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران.
4- دانشیار، بیوتکنولوژی دارویی، انستیتو پاستور ایران مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی پزشکی. ، f.davami@gmail.co
چکیده:   (360 مشاهده)
اهداف: آنتی­بادی­ های دو خصیصه ­ای قادر به هدف­ گیری دو مارکر سطحی بطور همزمان هستنند. بلیناتومومب یک آنتی­ بادی علیه C19/CD3  از خانواده BiTE(Bispecific T cell engager antibody) می­باشد و مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای مصارف بالینی قرار گرفته است. این آنتی­­ بادی به نحو موثری سلول­ های بدخیم را در بیماران مبتلا به لوکمی انفوبلاستیک حاد مورد هدف قرار می­دهد. در تولید مقادیر زیاد از چنین آنتی­بادی­ هایی در مقیاس صنعتی انتخاب میزبان مناسب یک مساله مهم و حیاتی است. سلول­ های پستانداری و سویه­ های باکتری E.coli به­ ترتیب از رایج ­ترین میزبان­ ها برای تولید آنتی ­بادی و قطعات آنتی ­بادی در مقیاس صنعتی هستند.
مواد و روش ­ها: در این مطالعه برای بیان آنتی­بادی دو خصیصه ­ای در سیستم پستانداری پلاسمید pcDNA3.1(+) و برای بیان در سیستم باکتریایی پلاسمید pET22b مورد استفاده قرار گرفت. آنتی ­بادی تولید شده در هر دو سیستم با استفاده از رزین افینیتی نیکل در شرایط مشابه تخلیص شد و در مرحله بعد آنالیز SDS-PAGE  و وسترن بلات روی هر دو نمونه صورت پذیرفت و نهایتا ویژگی­ های اتصالی آنتی­بادی ترشح شده از هر دو سیستم توسط آزمون الایزا مورد سنجش قرار گرفت.
یافته ­ها ونتیجه­ گیری: نتایج بیانگر این بود که آنتی بادی تولید شده توسط سیستم بیانی پستانداری دارای ویژگی های اتصالی بهتری نسبت به سیستم بیانی در باکتری می­ باشد.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1399/7/15 | پذیرش: 1399/11/1 | انتشار: 1400/4/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.