دوره 23، شماره 4 - ( پاییز 1396 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 325-330 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده علوم انسانی، واحد مرودشت، دانشگاه آزاد اسلامی، مرودشت، ایران ، alihoseini_57@yahoo.com
2- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران
3- گروه فیزیولوژی ورزش، دانشکده علوم انسانی، واحد مرودشت، دانشگاه آزاد اسلامی، مرودشت، ایران
4- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران
5- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه جهرم، جهرم، ایران
چکیده:   (3223 مشاهده)
اهداف: دیابت یک اختلال متابولیک است که منجر به هیپرگلیسمی ناشی از عدم تنظیم گلوکز خون می‌شود. هدف این مطالعه بررسی اثرات تعاملی هیپوگلایسمیک مصرف عصاره زنجیل و تمرین استقامتی بر شاخص‌های قندی موش‌های صحرایی دیابتی بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی 40 سر موش دیابتی‌شده با استروپتوزوتوسین به‌طور تصادفی به چهار گروه کنترل، تمرین استقامتی، عصاره زنجبیل و تمرین استقامتی همراه با عصاره زنجبیل تقسیم شدند. گروه‌های تمرینی به‌مدت چهار هفته، پنج جلسه در هفته و هر جلسه 30 دقیقه روی نوار گردان با سرعت 8 تا 16 متر بر دقیقه دویدند. گروه‌های عصاره زنجبیل نیز به‌مدت چهار هفته روزانه 100میلی‌گرم بر کیلوگرم عصاره زنجبیل به‌روش صفاقی دریافت نمودند. در پایان سطوح گلوکز ناشتا، انسولین و مقاومت به انسولین اندازه‌گیری شد. داده‌ها به‌کمک نرم‌افزار SPSS 21 و توسط آزمون‌های T وابسته، تحلیل واریانس یک‌طرفه و تعقیبی توکی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: سطوح گلوکز ناشتا، انسولین و مقاومت به انسولین در گروه‌های تمرین استقامتی، مصرف عصاره زنجبیل و تمرین استقامتی همراه با مصرف عصاره زنجبیل به‌طور معنی‌داری پایین‌تر از گروه کنترل بود. همچنین غلظت گلوکز ناشتا، انسولین و شاخص مقاومت به انسولین در گروه تمرین استقامتی همراه با مصرف عصاره زنجبیل به‌طور معنی‌داری پایین‌تر از گروه‌های تمرین استقامتی و مصرف عصاره زنجبیل بود (01/0p<).
نتیجه‌گیری: تمرین استقامتی همراه با مصرف عصاره زنجبیل دارای اثرات تعاملی هیپوگلایسمیک بر بهبود شاخص‌های قندی موش‌های صحرایی دیابتی است و منجر به کاهش سطح گلوکز ناشتا، انسولین و مقاومت به انسولین در موش‌های صحرایی دیابتی‌شده با استرپتوزوتوسین می‌شود.
 
واژه‌های کلیدی: تمرین ورزشی، زنجبیل، گلوکز خون، دیابت
متن کامل [PDF 650 kb]   (838 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فيزيولوژی پزشکی
دریافت: 1395/8/3 | پذیرش: 1396/1/23 | انتشار: 1396/7/4

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.