:: دوره 16، شماره 2 - ( 7-1389 ) ::
جلد 16 شماره 2 صفحات 29-36 برگشت به فهرست نسخه ها
تجارب کودکان از پیوند مغز استخوان: یک مطالعه کیفی
خانم آرپی مانوکیان 1، خانم منیره اسدی، دكتر علیرضا نیکبخت نصرآبادی
1- ، manookianarpi@yahoo.com
چکیده:   (7807 مشاهده)

  زمینه و هدف : تجربه پیوند مغز استخوان برای کودک تجربه ای غریب، ترس آفرین و استرس زا
می باشد. در طی فرایند پیوند کودک با طیف وسیعی از مشکلات روحی- جسمی دست و پنجه نرم
می کند. بدیهی است ورود به دنیای تجربه شده آنها در طول زمان بستری و شناخت این پدیده برای تیم درمان و خصوصاً پرستاران از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. این مطالعه با هدف تبیین تجارب کودکان از پیوند مغز استخوان انجام شد.

  روش تحقیق: این مطالعه یک بررسی کیفی از نوع پدیدارشناسی است که در آن 6 کودک مبتلا به بدخیمیهای خونی که تحت پیوند قرار گرفته بودند با انجام مصاحبه های عمیق و نیمه ساختارمند طی حدود 1 ساعت و 2 نوبت در زمان بستری بعد از پیوند مورد بررسی قرار گرفتند. متن مصاحبه ضبط شده و پس از پیاده شدن به روش تحلیل محتوایی قراردادی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته ها: در این مطالعه در مجموع 6 درونمایه اصلی شامل: امید به بهبودی قطعی، شعف پیوند، تشدید روابط خانوادگی، سختی تنهایی، تجربه دست و پنجه نرم کردن با دشواریهای پیوند و تهدیدات و تمهیدات پیوند استحصال گردید.

  نتیجه گیری: کودکان دنیایی از شادیها، غمها، استرسها، نگرانی ها و احساسات متفاوتی را در طی فرآیند پیوند تجربه می کنند. هم چنین اکثر آنان ناگفته ها و درد دلهای فراوانی داشتند که توجه به آنها و درک نکات ظریف بیانات آنان می تواند پرستاران را در ارایه بهتر خدمات و مراقبت های پرستاری یاری نماید.

واژه‌های کلیدی: پرستاری؛ پدیدار شناسی؛ پیوند مغز استخوان؛ کودکان
متن کامل [PDF 258 kb]   (4324 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: ۱۳۸۹/۷/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 16، شماره 2 - ( 7-1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها