دوره 25، شماره 4 - ( پائیز - در حال انتشار 1398 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 7-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Einy S, Narimani‎ M, Sadeghi Movahhed‎ F. Comparison of the Effectiveness of Mentalization Based Therapy and Cognitive-Analytical Therapy on Ego Strength and Defense Mechanisms of People with Borderline Personality Disorder. Horizon Med Sci. 2019; 25 (4) :7-7
URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-3183-fa.html
عینی ساناز، نریمانی محمد، صادقی موحد فریبا. مقایسه اثربخشی درمان مبتنی بر ذهنی‌سازی و درمان شناختی- تحلیلی بر قدرت ایگو و مکانیسم‌های دفاعی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی. افق دانش. 1398; 25 (4) :7-7

URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-3183-fa.html


1- گروه روانشناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، sanaz.einy@yahoo.com
2- گروه روانشناسی،، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران.
3- گروه روانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران.
چکیده:   (111 مشاهده)
اهداف: درمان مبتنی بر­ذهنی‌سازی و شناختی- تحلیلی از رویکردهای معدود روان‌درمانی هستند که روش‌های خاصی برای درمان اختلال شخصیت مرزی ارائه می‌دهند. از اینرو هدف این پژوهش مقایسه اثربخشی درمان مبتنی بر­ذهنی‌سازی و درمان شناختی- تحلیلی بر بهبود قدرت ایگو و مکانیسم­های دفاعی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی بود.
مواد و روش ­ها: این پژوهش از نوع شبه ­تجربی بوده و از طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل و مرحله‌ی پیگیری استفاده شد. ۴۰ مرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به صورت نمونه‌گیری هدفمند از میان مردان بستری­شده در بیمارستان روانپزشکی ایثار و بخش روانپزشکی بیمارستان فاطمی اردبیل در سال ۱۳۹۶ انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و یک گروه کنترل قرار گرفتند. گروه آزمایشی اول ۲۰ جلسه درمان مبتنی بر­ذهنی‌سازی و گروه آزمایشی دوم ۱۶ جلسه درمان شناختی- تحلیلی را دریافت کردند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های قدرت ایگو و سبک‌های دفاعی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از تحلیل واریانس آمیخته و آزمون شفه مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که هر دو روش مداخله در بهبود قدرت ایگو و مکانیسم‌های دفاعی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی تأثیر‌گذار بودند (۰/۰۰۱>P). با این‌حال تأثیر درمان مبتنی بر­ذهنی‌سازی بر نمره کلی قدرت ایگو و دفاع‌های رشد نایافته بیشتر از مداخله‌ی دیگر بود (۰/۰۵>P) و در دفاع‌های نوروتیک بین این دو مداخله تفاوت معناداری وجود نداشت (۰/۰۵<P).
نتیجه ­گیری: نتایج حاضر پژوهش می‌تواند استفاده از این روش­های درمانی را به عنوان بخشی از برنامه‌ی درمان غیر‌دارویی در مراکز مختلف درمانی و یا در بیمارستان‌های روانپزشکی فراهم آورد.


 
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بهداشت روان
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۱

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی افق دانش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | The Horizon of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb