دوره 25، شماره 4 - ( پائیز - در حال انتشار 1398 )                   جلد 25 شماره 4 صفحات 8-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haghayegh S A. Effectiveness of Acceptance and Commitment Therapy on Resiliency, Meaning of Life and Family ‎Functioning In Caregivers of Patients With Schizophrenia. Horizon Med Sci. 2019; 25 (4) :8-8
URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-3054-fa.html
مقبل سمیه، حقایق سید عباس. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تاب آوری، معنا در زندگی وعملکرد خانوادگی مراقبین خانوادگی بیماران واجد تشخیص اسکیزوفرنی . افق دانش. 1398; 25 (4) :8-8

URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-3054-fa.html


1- دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران. ‎
2- گروه روانشناسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران. ‌ ، abbas_haghayegh@yahoo.com
چکیده:   (53 مشاهده)

اهداف: مراقبت از بیماران اسکیزوفرن،یک کار فرسوده­ کننده و دشوار برای اعضای خانواده این بیماران است.هدف از پژوهش حاضر، بررسی اثر بخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر تاب آوری ،معنادر زندگی و عملکرد خانوادگی مراقبین خانوادگی بیماران واجد تشخیص اسکیزوفرنی بوده است.
روش ها: طرح پژوهش از نوع نیمه آزمایشی به صورت پیش آزمون-پس آزمون-پیگیری با گروه کنترل بوده است.نمونه این پژوهش شامل ۳۰ نفر از اعضای خانواده های بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی مراجعه کننده به دو مرکز توانبخشی اعصاب و روان استان اصفهان بوده که به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند.گروه آزمایش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد را در هشت جلسه هفتگی دریافت کرد و گروه کنترل هیچ گونه درمانی دریافت نکرد.هر دو گروه در سه مرحله پیش آزمون ،پس آزمون وپیگیری یک ماهه مورد سنجش قرار گرفتند.ابزارهای سنجش در این پژوهش عبارت بود از مقیاس تاب آوری ،مقیاس معنا در زندگی و مقیاس عملکرد خانوادگی.داده ها با استفاده از نرم افزار  SPSS.۲۱و با روش آماری تحلیل واریانس با اندازه گیری های تکراری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته­ ها: یافته های پژوهش نشان داد که در مقیاس معنا در زندگی و عملکرد خانواده در  بین گروه کنترل و آزمایش در سه بار آزمون تفاوت معنادار وجود دارد)۰/۰۵P<(. یافته های پژوهش همچنین نشان داد در مقیاس تاب آوری در گروه آزمایش در سه بار آزمون تفاوت بین پیش آزمون با پس آزمون و پیش آزمون با پیگیری معنادار است ولی تفاوت بین پس آزمون با پیگیری معنادار نبوده است)۰/۰۵P> (.
 نتیجه گیری: با توجه به یافته های این پژوهش مبنی بر تأثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در معنا در زندگی ،عملکرد خانوادگی وتاب آوری، این درمان می تواند برای بهبود این متغیرها برای مراقبین خانوادگی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی استفاده گردد. 

     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بهداشت روان
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۱

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی افق دانش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | The Horizon of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb