دوره 24، شماره 1 - ( زمستان 1396 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 29-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
2- گروه داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
3- گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
4- گروه پرستاری داخلی- جراحی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران ، mojalli.m@gmu.ac.ir
چکیده:   (6707 مشاهده)
اهداف: امروزه در درمان بیماری مزمن انسدادی ریه از داروهای مختلفی استفاده می­شود. این داروها نه‌تنها هزینه­‌هایی به بیمار تحمیل می­کند، بلکه عوارض جانبی زیادی نیز به‌همراه دارد. هدف این مطالعه، تعیین تاثیر بخور آویشن بر ویزینگ و تعداد تنفس مبتلایان به تشدید حاد بیماری مزمن انسدادی ریه بود.
مواد و روش‌ها: این پژوهش یک کارآزمایی بالینی تصادفی‌ کنترل‌شده یک‌سوکور است که در بین 60 نفر از مبتلایان به بیماری مزمن انسدادی ریه در وضعیت تشدید حاد بخش اورژانس بیمارستان 22بهمن گناباد در سال 1395 اجرا شد که با روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند و سپس به‌طور تصادفی با روش بلوک‌های جایگشتی (بلوک‌های چهارتایی) به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. گروه مداخله، بخور آویشن 1% به‌مقدار ml5 و به‌مدت‌ 15دقیقه با ماسک مخصوص بخوردرمانی دریافت کرد و گروه کنترل، بخور آب مقطر به‌ همان مقدار و زمان و مراقبت‌های معمول را دریافت نمود. یک دقیقه قبل و پس از مداخله، تعداد تنفس و ویزینگ بیماران دو گروه در مدت یک‌دقیقه ثبت شد. تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار SPSS 22 و توسط آزمون‌های مجذور کای، T مستقل و T زوجی انجام شد.
یافته­‌ها: در گروه مداخله پس از بخور، میانگین تعداد تنفس نسبت به قبل از مداخله کاهش معنی‌دار یافت (001/0=p). کاهش شدت ویزینگ نیز در گروه مداخله معنی‌دار بود (001/0=p).
نتیجه‌گیری: بخور آویشن در کاهش تعداد ویزینگ و تنفس مبتلایان به بیماری مزمن انسدادی ریه در وضعیت تشدید حاد تاثیر دارد.
متن کامل [PDF 474 kb]   (1006 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: پزشكي داخلی
دریافت: 1396/6/31 | پذیرش: 1396/9/11 | انتشار: 1396/10/12