:: دوره 23، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 23 شماره 3 صفحات 169-173 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر بوی شیر مادر بر پاسخ‌های فیزیولوژیک و رفتاری درد ناشی از واکسن هپاتیت ب نوبت اول در نوزادان ترم
موسی سجادی، مهدی بصیری مقدم، الهه امیری شادمهری1
1- ، amiri602013@gmail.com
چکیده:   (1618 مشاهده)

اهداف: درد کنترل‌نشده در نوزاد انسان می‌تواند منجر به آسیب‌های دایمی شود، بنابراین مدیریت درد برای نوزادان اهمیت زیادی دارد. هدف این مطالعه، تعیین تاثیر بوی شیر مادر بر پاسخ‌های فیزیولوژیک و رفتاری درد واکسن هپاتیت ب در نوزادان ترم بود.

مواد و روش‌ها: در این کارآزمایی بالینی تصادفی شاهددار دوگروهه که در سال 1394 در بیمارستان نهم دی تربت‌حیدریه انجام شد، 60 نوزاد یک تا سه‌روزه ترم و سالم که قرار بود نوبت اول واکسن هپاتیت ب را دریافت کنند به‌روش نمونه‌گیری تصادفی انتخاب شده و به‌صورت تخصیص تصادفی در دو گروه آزمون (بوی شیر مادر) و کنترل قرار ‌گرفتند. در گروه آزمون، نوزادان طی واکسیناسیون در معرض بوی شیر مادر قرار گرفتند و در گروه کنترل مداخله خاصی صورت نگرفت. به‌منظور گردآوری داده‌ها از چک‌لیست مشخصات دموگرافیک، فرم ثبت پاسخ‌های فیزیولوژیک و ابزار رفتاری درد نوزادان (MBPS) استفاده شد. داده‌های فیزیولوژیک (تعداد ضربان قلب و درصد اشباع اکسیژن شریانی) توسط دستگاه پالس‌اکسی‌متر، بلافاصله قبل و بعد از مداخله ثبت ‌شد. داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS 20 و آزمون‌های آماری T مستقل و T زوجی مورد تجزیه و تحلیل قرار ‌گرفتند.

یافته‌ها: قبل از مداخله، بین دو گروه کنترل و آزمون از نظر میانگین تعداد ضربان قلب و میانگین درصد اشباع اکسیژن اختلاف معنی‌داری وجود نداشت (05/0p>)، اما بعد از مداخله، بین گروه‌ها تفاوت معنی‌دار مشاهده شد (05/0p<). همچنین بین دو گروه، بعد از مداخله، از نظر میانگین پاسخ‌های رفتاری تفاوت معنی‌داری وجود داشت (05/0p<).

نتیجه‌گیری: تحریک بویایی با شیر مادر در کاهش درد نوزادان طی واکسیناسیون هپاتیت ب تاثیر مثبت دارد.

واژه‌های کلیدی: بوی شیر مادر، پاسخ‌های فیزیولوژیک، پاسخ‌های رفتاری، درد، نوزاد ترم
متن کامل [PDF 513 kb]   (801 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: طب اطفال
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 3 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها