:: دوره 22، شماره 3 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 221-227 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات استنشاق بخارات رنگ روغنی بر سطح سرمی هورمون‌های تیروئیدی و هورمون محرک تیروئید در موش‌های صحرایی
مریم سیاوشی 1، رحیم احمدی2
1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایران ، msiavashi80@yahoo.com
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، همدان، ایران
چکیده:   (1434 مشاهده)

اهداف: مطالعات مختلف نشان می­دهند که قرارگیری در معرض رنگ و مواد شیمیایی، فعالیت غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هدف این مطالعه، بررسی آثار استنشاق بخار رنگ­های روغنی بر سطح سرمی هورمون­های تیروئیدی در موش­های صحرایی نر و ماده بود.

مواد و روش­ها: در این پژوهش تجربی، ۱۵ سر موش صحرایی نر و ۱۵ سر موش صحرایی ماده نژاد ویستار به‌طور تصادفی به ٦ گروه ۵تایی (سه گروه کنترل و گروه‌های مواجه‌شده با بخارات رنگ طی یک و ۸ ساعت در روز با تفکیک جنسیت) تقسیم شدند. پس از گذشت ۱۰ هفته سطح سرمی هورمون‌های تیروئیدی T3، T4 و TSH مورد ارزیابی قرار گرفت. داده­ها به‌کمک نرم‌افزار SPSS 20 و توسط آنالیز واریانس دوطرفه و آزمون توکی تحلیل شدند.

یافته­ها: میانگین هورمون‌های T3 و T4 در دو گروه نر و ماده یک‌ساعته و هشت‌ساعته دارای کاهش معنی‌دار نسبت به گروه کنترل بود (00۱/0p<) و با افزایش مدت‌زمان استنشاق روند کاهش سرعت بیشتری گرفت. در مورد هورمون T3 کاهش در جنس ماده نسبت به جنس نر در گروه یک‌ساعته (00۱/0p<) و هشت‌ساعته (05/0p<) و در مورد هورمون T4 تنها در گروه یک‌ساعته (00۱/0p<) به‌طور معنی‌داری بیشتر بود. میانگین هورمون TSH نیز با استنشاق بخار رنگ نسبت به گروه کنترل افزایش معنی‌دار یافت (00۱/0p<) و این افزایش در موش­های ماده در گروه هشت‌ساعته نسبت به گروه نر معنی‌دار بود (0۱/0p<).

نتیجه­گیری: استنشاق بخارات رنگ روغن باعث کاهش سطح سرمی هورمون­های تیروئیدی T4 و T3 و افزایش سطح سرمی هورمون TSH می‌شود که این تاثیر در جنس ماده بیشتر است.

واژه‌های کلیدی: بخارات رنگ روغن، هورمون‌های تیروئیدی، هورمون محرک تیروئید، موش صحرایی
متن کامل [PDF 313 kb]   (1094 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فيزيولوژی پزشکی
دریافت: ۱۳۹۴/۵/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۵/۳/۴XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها