دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1392 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 67-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران ، m_shahrakim@zaums.ac.ir
چکیده:   (5271 مشاهده)

اهداف: دیابت شیرین بیماری متابولیک و ناشی از افزایش قند خون است. از آنجایی که منیزیم سرم، نقش مهمی در بروز عوارض دیابت دارد، هدف از انجام این پژوهش، بررسی مصرف کوتاه‌مدت سولفات‌منیزیم خوراکی بر میزان قند خون و لیپوپروتئین‌های سرم در موش‌های صحرایی نر دیابتی‌شده با استرپتوزوتوسین بود.

روش‌ها: این مطالعه تجربی در 32 سر موش صحرایی نر از نژاد ویستار- آلبینو در محدوده وزنی 250-200 گرم انجام شد. نیمی از موش‌ها با تزریق داخل صفاتی استرپتوزوتوسین محلول در بافر سیترات‌سدیم با دوز 50میلی‌گرم‌برکیلوگرم دیابتی شدند. موش‌ها در 2 گروه سالم A و B و دیابتی C و D مطالعه شدند. نمونه‌های گروه‌های A و C با غذا و آب معمولی و نمونه‌های گروه‌های B و D با غذای معمولی و آب غنی از سولفات‌منیزیم با دوز 10میلی‌گرم‌برمیلی‌لیترتغذیه شدند. میزان قند خون و لیپوپروتئین‌های سرم موش‌ها در انتهای آزمایش اندازه‌گیری شد. تمامی داده‌های به‌دست‌آمده، با استفاده از نرم‌افزار SPSS 17 و آزمون‌های آماری آنالیز واریانس یک‌طرفه و توکی تجزیه و تحلیل شد.

یافته‌ها: سطح گلوکز خون، تری‌گلیسرید و LDL سرم در موش‌های گروه D در مقایسه با گروه C کاهش معنی‌داری داشت. تفاوت HDL سرم و کلسترول تام بین گروه‌های C و D معنی‌دار نبود.

نتیجه‌گیری: مصرف سولفات‌منیزیم خوراکی، موجب کاهش قند خون و بهبود لیپوپروتئین‌های سرم، در موش‌های صحرایی نر دیابتی‌شده با استرپتوزوتوسین می‌شود.

 

متن کامل [PDF 239 kb]   (1349 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: فيزيولوژی پزشکی
دریافت: 1391/10/19 | پذیرش: 1392/4/25 | انتشار: 1392/4/25