:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 89-95 برگشت به فهرست نسخه ها
هم‌افزایی اثر ضدمیکروبی لاکتوباسیلوس پلانتاروم با عصاره‌های مرزه و شوید بر سالمونلا تیفی‌موریوم؛ در شیشه و در مدل حیوانی
حسن تیزفهم تکمه داش، شهرزاد نصیری سمنانی1، مریم تاج‌آبادی ابراهیمی، حامد علیزاده، یوسف جوادزاده، ساناز حامدیزدان
1- مرکز تحقیقات زیست‌شناسی، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران ، sh.nasiri92@yahoo.com
چکیده:   (4506 مشاهده)

اهداف: سالمونلا تیفی‌موریوم عامل بیماری گاستروآنتریت است که درمان آن با آنتی‌بیوتیک‌ها مشکلاتی مانند مقاومت دارویی و بروز عوارض جانبی را به دنبال دارد. استفاده از گیاهان دارویی و پروبیوتیک‌ها می‌تواند راه حل این مشکل باشد. این پژوهش با هدف بررسی فعالیت ضدمیکروبی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس پلانتاروم و عصاره گیاهان دارویی مرزه و شوید به صورت جداگانه و توام بر سالمونلا تیفی‌موریوم در مدل آزمایشگاهی و حیوانی صورت گرفت.

روش‌ها: در این مطالعه تجربی، از 35 سر موش ماده BALB/c 8-6هفته‌ای در 7 گروه 5تایی استفاده شد. موش‌ها با استفاده از سوش مناسب سالمونلا تیفی‌موریوم مبتلا به عفونت شدند. پس از عصاره‌گیری از شوید و مرزه، اثر ضدباکتریایی آنها در شیشه بر سالمونلا تیفی‌موریوم بررسی شد. اثر ضدباکتریایی 5 سویه لاکتوباسیلوس پلانتاروم که بالاترین تولید اگزوپلی‌ساکارید را داشتند بر رشد سالمونلا تیفی‌موریوم بررسی شد. موش‌ها با مصرف خوراکی تیمار شده و میزان سالمونلا تیفی‌موریوم در مدفوع آنها مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌ها با نرم‌افزار SPSS 18 و آزمون آماری تحلیل واریانس یک‌طرفه تحلیل شدند.

یافته‌ها: موش‌هایی که با عصاره اتانولی مرزه به‌تنهایی و توام با سوپرناتانت خنثی پروبیوتیک تیمار شده بودند نسبت به موش‌هایی که با عصاره اتانولی شوید به‌تنهایی و توام با عصاره خنثی پروبیوتیک تیمار شده بودند و گروه کنترل، کاهش معنی‌داری در میزان دفع و کلونیزاسیون سالمونلا تیفی‌موریوم داشتند.

نتیجه‌گیری: عصاره اتانولی مرزه تاثیر هم‌افزایی بر اثر ضدمیکروبی سوپرناتانت خنثی لاکتوباسیلوس پلانتاروم علیه سالمونلا تیفی‌موریوم دارد.

واژه‌های کلیدی: پروبیوتیک، سالمونلا تیفی‌موریوم، لاکتوباسیلوس پلانتاروم، عصاره مرزه، عصاره شوید
متن کامل [PDF 358 kb]   (1851 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: ۱۳۹۰/۹/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۲۵


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها