دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1392 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 89-95 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tizfahm Tikmehdash H., Nasiri Semnani Sh., Tajabadi Ebrahimi M., Alizadeh H., Javadzade Y., Hamed Yazdan S.. Synergistic Antimicrobial Effect of Lactobacillus plantarum with Extracts of Satureia hortensis and Anethum geravolens on Salmonella typhimurium in vitro and in Animal Model. Horizon Med Sci. 2013; 19 (2) :89-95
URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-1377-fa.html
تیزفهم تکمه داش حسن، نصیری سمنانی شهرزاد، تاج‌آبادی ابراهیمی مریم، علیزاده حامد، جوادزاده یوسف، حامدیزدان ساناز. هم‌افزایی اثر ضدمیکروبی لاکتوباسیلوس پلانتاروم با عصاره‌های مرزه و شوید بر سالمونلا تیفی‌موریوم؛ در شیشه و در مدل حیوانی. افق دانش. 1392; 19 (2) :89-95

URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-1377-fa.html


1- مرکز تحقیقات زیست‌شناسی، واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی، زنجان، ایران ، sh.nasiri92@yahoo.com
چکیده:   (5459 مشاهده)

اهداف: سالمونلا تیفی‌موریوم عامل بیماری گاستروآنتریت است که درمان آن با آنتی‌بیوتیک‌ها مشکلاتی مانند مقاومت دارویی و بروز عوارض جانبی را به دنبال دارد. استفاده از گیاهان دارویی و پروبیوتیک‌ها می‌تواند راه حل این مشکل باشد. این پژوهش با هدف بررسی فعالیت ضدمیکروبی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس پلانتاروم و عصاره گیاهان دارویی مرزه و شوید به صورت جداگانه و توام بر سالمونلا تیفی‌موریوم در مدل آزمایشگاهی و حیوانی صورت گرفت.

روش‌ها: در این مطالعه تجربی، از 35 سر موش ماده BALB/c 8-6هفته‌ای در 7 گروه 5تایی استفاده شد. موش‌ها با استفاده از سوش مناسب سالمونلا تیفی‌موریوم مبتلا به عفونت شدند. پس از عصاره‌گیری از شوید و مرزه، اثر ضدباکتریایی آنها در شیشه بر سالمونلا تیفی‌موریوم بررسی شد. اثر ضدباکتریایی 5 سویه لاکتوباسیلوس پلانتاروم که بالاترین تولید اگزوپلی‌ساکارید را داشتند بر رشد سالمونلا تیفی‌موریوم بررسی شد. موش‌ها با مصرف خوراکی تیمار شده و میزان سالمونلا تیفی‌موریوم در مدفوع آنها مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌ها با نرم‌افزار SPSS 18 و آزمون آماری تحلیل واریانس یک‌طرفه تحلیل شدند.

یافته‌ها: موش‌هایی که با عصاره اتانولی مرزه به‌تنهایی و توام با سوپرناتانت خنثی پروبیوتیک تیمار شده بودند نسبت به موش‌هایی که با عصاره اتانولی شوید به‌تنهایی و توام با عصاره خنثی پروبیوتیک تیمار شده بودند و گروه کنترل، کاهش معنی‌داری در میزان دفع و کلونیزاسیون سالمونلا تیفی‌موریوم داشتند.

نتیجه‌گیری: عصاره اتانولی مرزه تاثیر هم‌افزایی بر اثر ضدمیکروبی سوپرناتانت خنثی لاکتوباسیلوس پلانتاروم علیه سالمونلا تیفی‌موریوم دارد.

متن کامل [PDF 358 kb]   (2197 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1390/9/21 | پذیرش: 1392/4/25 | انتشار: 1392/4/25

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی افق دانش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Horizon of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb