دوره 17، شماره 3 - ( 7-1390 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 66-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
2- دانشگاه علوم پزشکی البرز ، hasti.daraei@yahoo.com
3- شرکت مادر تأمین و فارس خوزستان
چکیده:   (5652 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: در صنایع تولید سیمان، در نتیجه ی خرد کردن، آسیاب کردن، جابجایی، تخلیه و پخت مواد در کوره، غبار تولید می شود. رسوب دهنده های الکتروستاتیک ( ESP ) گسترده ترین تکنولوژی کاربردی برای حذف ذرات خطرناک در کارخانجات سیمان هستند.

  روش تحقیق: در این تحقیق که یک مطالعه­ی توصیفی- مقطعی بوده با توجه به مطالعات گوناگون و استانداردهای مربوط به آن و کاتالوگ­های این دستگاه ها، پرسشنامه هایی طراحی گردید. سپس این پرسشنامه ها بین کارخانجات مورد مطالعه توزیع گردید و اطلاعات زیر به دست آمد و از نرم افزار SPSS و آزمون کای دو برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده شد.

  یافته­ها: نتایج حاصل از تحقیق نشان داد که حداکثر راندمان حذف ذارت توسط سیستم ESP در حدود 98/99 درصد به دست آمد. همچنین مشاهده شد که بالا رفتن گاز مونوکسید کربن مؤثرترین عامل خاموشی ناگهانی سیستم ESP است. نتایج نشان دادند که بیشترین میزان پایش و نگهداری در سیستم های کنترل ذرات در ESP برای پایش سالانه 94 درصد بود.

  نتیجه گیری: نتایج تحقیق نشان داد که به دلیل عدم دقت در­ پایش ها و عدم انجام
پایش های روزانه، هفتگی و ماهانه مشکلات این ­سیستم های­کنترلی روز به روز بیشتر می شود و راهکارهایی همچون طراحی دقیق برنامه­ی پایش ها، تربیت نیروی انسانی­کاری، تغییر
و­ جایگزینی سوخت و نوسازی و بهسازی تکنولوژی ها می توانند در مرتفع­ کردن این مشکلات نقش اساسی ایفا نمایند.

 

متن کامل [PDF 767 kb]   (3269 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1390/7/1 | پذیرش: 1390/7/20 | انتشار: 1390/7/23