دوره 17، شماره 3 - ( 7-1390 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 20-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه فردوسی مشهد ، hedye.heidary@yahoo.com
2- دانشگاه فردوسی مشهد
3- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (9813 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: تالاسمی گروه ناهمگونی از کم خونی های ارثی است که در اثر نقص در ساخت یک یا چند زنجیره ی گلوبین ایجاد می شود. با توجه به شیوع تالاسمی در ایران و تأثیر فعالیت های ورزشی بر شاخص های خونی افراد سالم، این تحقیق با هدف بررسی تأثیر فعالیت های هوازی بر وضعیت آهن ( Iron, TIBC, Ferritin ) و شاخص های هماتولوژیکی ( Hgb, MCH, MCHC, WBC, Plt RBC, Hct ) دختران مبتلا به بتاتالاسمی مینور انجام گردید.

  روش تحقیق: در این تحقیق نیمه تجربی ۸ دختر مبتلا به بتا تالاسمی مینور، ١٧ تا ۲۳ ساله به صورت داوطلبانه و بر اساس معیارهای تحقیق انتخاب شدند و اثر ۸ هفته تمرین هوازی (۳ جلسه در هفته و هر جلسه ۴۰ تا ۵۰ دقیقه با شدت ۵۰-۶۵ درصد حداکثر ضربان قلب ذخیره)، بر شاخص های هماتولوژیکی آن ها مورد بررسی قرار گرفت. همچنین ۸ نفر دیگر هم در گروه شاهد جای گرفتند که در پروتکل تمرینی شرکت نکردند. قبل از شروع تحقیق و همچنین در پایان ٨ هفته در آزمایشگاه تخصصی، از آزمودنی ها نمونه های خونی جمع آوری گردید. برای تحلیل داده ها از آزمون تی با استفاده از نرم افزار آماری SPSS نسخه­ی 16 استفاده شد.

  یافته‏ها: بعد از ۸ هفته تمرین هوازی در گروه تجربی کاهش معنی داری در شاخص فریتین و افزایش معنی داری در ظرفیت جذب آهن خون نشان داده شد (٠٥/0 > p )، اما در گروه شاهد هیچ تغییر معنی داری مشاهده نشد. در هر دو گروه شاهد و تجربی دیگر شاخص های هماتولوژیکی تغییر
معنی داری را نشان ندادند (٠٥/٠< p ).

  نتیجه‏گیری: تمرینات هوازی می تواند سبب کاهش فریتین و افزایش ظرفیت جذب آهن دختران مبتلا به بتاتالاسمی مینور شود.

متن کامل [PDF 571 kb]   (3767 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1390/7/1 | انتشار: 1390/7/23