دوره 17، شماره 3 - ( 7-1390 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 15-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
2- دانشگاه علوم پزشکی گناباد ، dr.saheban@yahoo.com
چکیده:   (8362 مشاهده)

  چکیده

  زمینه و هدف: لرز بعد از عمل از مشکلات شایع بعد از بیهوشی بوده و می „ تواند سبب عوارض متعددی مثل مشکلات قلبی، افزایش فشار داخل چشم، افزایش فشار مغز و سایر مشکلات شود. لرز بعد از عمل مصرف اکسیژن را تا 500 درصد افزایش می دهد. همچنین تولید دی اکسید کربن را افزایش داده، میزان متابولیسم را بالا می برد و تون سمپاتیک را نیز افزایش می دهد. بنابراین باعث افزایش نیاز به برون ده قلب و تهویه ی دقیقه ای می شود. برای پیشگیری و درمان لرز بعد عمل، از روش „ ها و داروهای مختلفی استفاده شده „ است. در مطالعه ی حاضر اثر پیش درمانی اندانسترون و مپریدین در کاهش شیوع لرز بعد از سزارین انتخابی به روش اسپاینال مورد بررسی قرار گرفته است.

  روش تحقیق: در این مطالعه ی کارآزمایی بالینی تصادفی شده دوسو کور، 100 بیمار داوطلب سزارین انتخابی به روش اسپاینال به صورت تصادفی بلوک بندی „ شده و در دو گروه تقسیم شدند . بعد از به دنیا آمدن نوزاد، در گروه A برای افراد mg 8 اندانسترون و در گروه B مقدار mg/kg 4 / 0 مپریدین آهسته تزریق شد. قبل عمل، حین عمل و یک ساعت بعد از عمل موارد فشار متوسط شریانی، ضربان قلب و درصد اشباع اکسیژن خون شریانی اندازه „ گیری و ثبت شد. همچنین وجود لرز و یا عدم وجود لرز بیمار تا 20 دقیقه بعد عمل در اتاق ریکاوری توسط پرستار ریکاوری بررسی و ثبت گردید.

  یافته ها: لرز بعد از عمل در 10 درصد (5 نفر) از گروه اندانسترون و 24 درصد (12 نفر) از گروه مپریدین مشاهده گردید که تفاوت معنی „ داری بین این دو گروه وجود نداشت (05/0 p> ). تغییرات ضربان قلب، SPO2 و فشار متوسط شریانی بین دو گروه معنی دار نبود (05/0 p> ).

  نتیجه‌گیری: بین میزان بروز لرز بعد از عمل در دو گروه اندانسترون و مپریدین تفاوت معنی „ داری وجود نداشت. بنابراین اندانسترون به اندازه ی مپریدین در پیشگیری از لرز بعد از عمل مؤثر است.

متن کامل [PDF 436 kb]   (2159 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1390/7/1 | انتشار: 1390/7/23