دوره 26، شماره 1 - ( زمستان - در حال انتشار 1398 )                   جلد 26 شماره 1 صفحات 3-3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khanirad E, Haddad F, Soleymanifard S. Invesitgating the Radioprotective Effect of Brewed Rosa damascene in Comparison with Vitamin E on X-ray Induced Chromosomal Aberrations in Human Peripheral Blood Lymphocytes Using Micronucleus Assay in Binucleated Cells. Horizon Med Sci. 2019; 26 (1) :3-3
URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-3215-fa.html
خانی راد الهام، حداد فرهنگ، سلیمانی فرد شکوه الزمان. مقایسه اثر محافظتی دم کرده گل محمدی (‌Rosa damascene‌) و ویتامین ‌E‌ بر ‌صدمات کروموزومی ناشی از تابش اشعهx ‎‌ در لنفوسیت های خون محیطی انسان با ‌استفاده از آزمون میکرونوکلئوس در سلول های دو هسته ای. افق دانش. 1398; 26 (1) :3-3

URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-3215-fa.html


1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشکاه آزاد اسلامی واحد مشهد، مشهد، ایران.
2- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه فردوسی مشهد، مشهد، ایران. ، haddad@um.ac.ir
3- گروه فیزیک پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران.
چکیده:   (129 مشاهده)
زمینه و هدف: هر روزه افراد بیشتری به دلایل شغلی و درمانی در معرض تاثیرات مخرب پرتوهای یونیزان، از جمله آسیب های کروموزومی قرار می گیرند. ترکیبات محافظ پرتو می توانند با مکانیسم هایی نظیر به دام انداختن رادیکال های آزاد ، اهداء هیدروژن به مولکول های آسیب دیده و افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی موجب کاهش این نوع آسیب ها شوند. گیاهان دارویی که به طور سنتی در جوامع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، بدلیل عوارض جانبی کمتر و مقرون به صرفه بودن نسبت به محافظت کننده های شیمیایی از جایگاه ویژه ای در این ارتباط برخوردارند. گل محمدی از جمله گیاهان دارویی است که مصرف گسترده ای در طب سنتی داشته و دارد.
روش بررسی: در این مطالعه تاثیر حفاظتی یک هفته مصرف دم کرده Rosa damascene (گل محمدی) در مقابل آسیب القا شده توسط ۲Gy اشعه ایکس در مقایسه با ویتامین E، در لنفوسیت های خون محیطی ۵ داوطلب در زمان های ۱، ۲۴، ۹۶  ساعت و یک هفته پس از آخرین مصرف با استفاده از آزمون میکرونوکلئوس در سلول های دو هسته ای، بررسی شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که دم کرده گل محمدی ۱ ساعت پس از آخرین مصرف می تواند فراوانی میکرونوکلئوس را به شکل معنی داری کاهش دهد. این کاهش فراوانی مشابه تاثیر ویتامین E در همین زمان می باشد.
نتیجه گیری: نتایج نشان می دهند مصرف دم کرده گل محمدی قابلیت حفاظت سلولی در برابر آسیب های ناشی از تابش اشعه یونیزان را داراست و می تواند به عنوان یک محافظت کننده با تاثیرات جانبی کمتر نسبت به ویتامین E مورد استفاده قرار گیرد.
     
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۸

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی افق دانش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Horizon of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb