دوره 24، شماره 2 - ( بهار 1397 )                   جلد 24 شماره 2 صفحات 125-131 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salimi A, Arsalandeh F, Zahrakar K, Davarniya R, Shakarami M. The Effectiveness of Compassion-Focused Therapy on Mental Health of Women with Multiple Sclerosis. Horizon Med Sci. 2018; 24 (2) :125-131
URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-2739-fa.html
سلیمی آرمان، ارسلان ده فرشته، زهراکار کیانوش، داورنیا رضا، شاکرمی محمد. اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت بر سلامت روان زنان مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس. افق دانش. 1397; 24 (2) :125-131

URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-2739-fa.html


1- گروه مشاوره، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران.
2- گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.
3- گروه مشاوره، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران. ، rezadavarniya@yahoo.com
4- گروه مشاوره، دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران.
چکیده:   (2138 مشاهده)
اهداف: مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری مزمن پیشرونده سیستم عصبی مرکزی با علائم متفاوت و ناتوانکننده فیزیکی و روانشناختی میباشد که مشکلات عدیدهای را برای فرد بیمار به همراه دارد. هدف مطالعه حاضر، بررسی اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت بر سلامت روان زنان مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس بود.
مواد و روشها: این پژوهش، یک مداخله نیمه تجربی به شیوه پیشآزمون- پسآزمون با گروه کنترل بود. جامعه پژوهش را کلیه بیماران زن دارای پرونده فعال در انجمن ام. اس شهر تهران در سال 1395 تشکیل میدادند. نمونه 30 زن بیمار بودند که بر اساس ملاکهای ورود و خروج به مطالعه و نمرات اکتسابی در پرسشنامه، به شیوه در دسترس انتخاب و با تخصیص تصادفی در گروههای 15 نفره آزمایش و کنترل قرار گرفتند. ابزار مطالعه پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ و هیلر (1979) بود.  پس از اخذ پیشآزمون از هر دو گروه، آزمودنیهای گروه آزمایش، 8 جلسه دوساعته درمان متمرکز بر شفقت را به شیوه گروهی و هفتگی دریافت نمودند. گروه کنترل در لیست انتظار قرار گرفت. دادهها با بهرهگیری از آزمون تحلیل کوواریانس تک متغیری(ANCOVA) در نرمافزار  18 SPSS تجزیهوتحلیل شدند.
یافتهها: یافته ها نشان داد بین میانگین نمرات سلامت روان بیماران گروه آزمایش و کنترل در مرحله پسآزمون تفاوت معناداری وجود دارد. به عبارت دیگر درمان متمرکز بر شفقت باعث افزایش سلامت روان آزمودنیهای گروه تحت مداخله در مقایسه با گروه کنترل شده بود (01/0>p ,49/45=F).
نتیجهگیری: با توجه به نتایج این مطالعه، درمان متمرکز بر شفقت از طریق افزایش آگاهی درونی، پذیرش بدون قضاوت، همدلی و توجه مستمر بر احساسـات درونـی، بـه کاهش مشکلات روانشناختی و بهبود سلامت روان بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس میانجامد. پیشنهاد میشود انجمنهای ام. اس سراسر کشور از این رویکرد درمانی در راستای ارتقای سلامت روانشناختی بیماران مزمن بهره گیرند.
 
متن کامل [PDF 353 kb]   (4833 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بهداشت روان
دریافت: 1396/1/26 | پذیرش: 1396/9/11 | انتشار: 1397/2/18

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی افق دانش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Horizon of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb