دوره 17، شماره 2 - ( 4-1390 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 22-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Keshavarzi S, Zare N. Comparison of Two Regression Methods to Estimate the Odds Ratio to Investigate the Risk Factors for Systolic and Diastolic Hypertension in Adolescents and Adults in Shiraz . Horizon Med Sci. 2011; 17 (2) :22-28
URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-1193-fa.html
کشاورزی ساره، زارع نجف. مقایسه ی دو روش رگرسیونی جهت برآورد نسبت شانس در بررسی . افق دانش. 1390; 17 (2) :22-28

URL: http://hms.gmu.ac.ir/article-1-1193-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، skeshavarz@sums.ac.ir
2- دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (7985 مشاهده)

 

 

چکیده

  زمینه و هدف: در تحلیل آماری برای تعیین عامل های خطر فشارخون، معمولاً از نسبت شانس حاصل از رگرسیون لجستیک استفاده می کنند که به دلیل تعیین مرز برای فشارخون کارآیی و دقت تحلیل را کاهش می دهد. این کار را با استفاده از نسبت شان س ( OR ) حاصل از ضرایب رگرسیون با دقت بیشتر می توان انجام داد. هدف مطالعه ی حاضر بررسی عوامل خطر پرفشاری خون سیستولیک و دیاستولیک در شهر شیراز با استفاده از نسبت شانس حاصل از دو روش رگرسیون خطی و رگرسیون لجستیک و مقایسه ی این دو روش می باشد.

  روش تحقیق: در یک مطالعه ی مقطعی در سال 1384، تعداد 3997 نفر از نوجوانان و بزرگسالان شهر شیراز با استفاده از نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای انتخاب شدند . ارتباط فشار خون با متغیرهای مستقل سن، جنسیت و شاخص توده ی بدنی توسط شاخص نسبت شانس به دو روش رگرسیون لجستیک و رگرسیون خطی (بدون مرز بندی) بررسی و نتایج مقایسه شد. تحلیل با نرم افزارهای SPSS 13 و S-PLUS 2000 انجام شد.

  یافته ها: در این بررسی دامنه ی سنی افراد مورد مطالعه 18 تا 99 سال و میزان شیوع پر فشاری خون سیستولیک و دیاستولیک به ترتیب 8/10 و 4/7 درصد به دست آمد. در هر دو روش، متغیرهای مستقل جنسیت، سن و شاخص توده ی بدنی با افزایش خطر پر فشاری خون سیستولیک و دیاستولیک رابطه ی معنی داری نشان داد. دقت روش رگرسیون در برآورد OR بیشتر از روش رگرسیون لجستیک و
فاصله ی اطمینان آن نیز نسبت به روش لجستیک کوتاه تر بود.

نتیجه گیری: نسبت شانس حاصل از مدل رگرسیون به دلیل مزایایی که دارد می تواند جهت تحلیل عوامل مؤثر بر متغیرهای پاسخی نظیر فشار خون که نقاط مرزی مشخصی ندارند، مورد استفاده قرار گیرد.
متن کامل [PDF 619 kb]   (5031 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: علوم پايه پزشكي
دریافت: 1390/4/16

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی افق دانش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | The Horizon of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb